Henry Robinson Towne 1844 – 1924

henry-robinson-townenin-hayati
Henry Robinson Towne, 1844 yılında Philadlphia dünyaya gelmiş Amerikalı bir makine mühendisi ve iş adamıdır. Aynı zamanda yönetim sistemleştiren kişi olarak ta bilinmektedir. Üniversiteye 1861’de başlayan Henry çeşitli sebeplerden dolayı okulu tamamlamamıştır. Okulu tamamlamamasına rağmen daha sonra kendisine fahri yüksel lisans verilmiştir. Okuldan ayrıldıktan sonra Towne, kendisine ressam olarak iş bulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde Towne, 1864 – 1866 yılları arasında Gunboat sendikası tarafında onarım çalışmaları için yetkilendirilmiştir.

Towne, Amerika Birleşik Devletleri Donanması için monitörlerin motor montajı için yetkilendirilmiştir. Savaşın ardından Towne, Paris’e gitmiş ve Sorbonne Üniversitesinde fizik eğitimi almıştır. Geri döndüğünde ise Philadelphia’da William Sellers & Co şirketini kurmuştur.

1968 yılının yazında Henry Robinson Towne, ortak bir arkadaşı tarafından Linus Yale ile tanıştırılmıştır. Towne, bu zamana kadar yeni iş fırsatları aramıştır. Linus Yale ile tanıştıktan sonra onun fırsatlarından etkilenmiştir. Towne ve Yale, birlikte Yale Lock Manufacturing Company şirketini Stamford Connecticut’da kurmuşlardır.  Şirketin kurulmasının ardından Towne şirketin yeni sermaye ve yönetim olanaklar sağlarken, Yale’de icatlar gerçekleştirmiştir. Linus Yale ölümünün ardından Towne şirketi yeniden organize ederek adanı Yale & Towne Manufacturing Co olarak değiştirmiştir. Bu isim değişikliğinden 47 yıl sonra Towne Başkan olarak istifa etmiştir.

Bu zaman çerçevesi içinde, F. W. Taylor’ın Bilimsel Yönetim (Scientific Management) adlı kitabında bahsettiği bir standart olarak işin en kısa zaman içinde tamir edilip tamamlaması kavramını dikkate alarak Towne – Halsey planını geliştirmiştir. Eğer çalışan kişi yaptığı işi kısa zaman içinde başarılı bir şekilde tamamlar ise, çalıştığı zaman dilimi içinde saat başına alacağı para aynı kalacaktır. Bu durumda daha hızlı çalışan bir kişi almış olduğu başlangıç ücretinden dörtte bir oranında ek ücret alma hakkına sahip olacaktır. Bu dörtte bir oranında ek ücreti kazanabilmesi için, daha hızlı çalışmasının yanında iş için belirlenmiş olan standart zaman dilimi içerisinde bitirmesi gerekmektedir.

Mühendisler için yeni bir sosyal rol olarak Towne, yönetimin gördüğü ilk mühendislerden biridir. Yönetim tekniklerinin gelişmesinin, mühendislik tekniklerinin gelişmesi için önemli olduğunu düşünenlerden biridir. Mühendislik için yönetim hakkındaki fikirlerini “mühendis olarak ekonomist” (Egineer as Economist) de ortaya koymuştur. 1888 yılında ASME’ye başkan seçilmiştir. Başkan seçildikten sonra Towne, atölye ve çalışan verimliliği nasıl geliştirilir ile ilgili çalışmalarına devam etmiştir.

Referans:
  • Wikipedia

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.